Výlety v Srní

Tipy na výlety v Srní a blízkém okolí

 

NS Srnský okruh a NS Vchynickotetovský kanál


NS Srnský okruh začíná i končí v centru obce Srní a vede po zelené a žluté značce. Z obce Srní po zelené značce dojdeme k rozcestníku Sedlo – akumulační nádrž pro vodní elektrárnu Vydru. V blízkém okolí se nacházejí zbytky zaniklé obce Sedlo. Pokračujeme až k rozcestníku U vodního zámku. Vodní zámek je železobetonová věž obložená dřevem, kde je možné uzavřít přívod vody do vodní elektrárny na Čeňkově pile. U vodního zámku vystoupáme na Sedelský vrch – Klostermannova vyhlídka, kde je možno vidět mnoho krásných výhledů na údolí Otavy. Z vyhlídky pokračujeme dále po Srnském okruhu na parkoviště – Srní Mechov, přejdeme asfaltovou komunikaci a pokračujeme k rozcestníku Plavební kanál, který nás dovede po žluté zpět do Srní. Na rozcestníku Plavební kanál začíná NS Vchynickotetovský kanál. Pokračujeme podél Vtokového objektu po zelené k odbočce směr Hauswaldská kaple, která leží na Naučné stezce Okolo kostelního vrchu. Od kaple se vrátíme zpět k plavebnímu kanálu a pokračujeme po zelené kde míjíme rozcestníky Pod Kostelním vrchem, Hakešická cesta, Rokyta, Schätzův les až se dostaneme na Hradlový most v Rechli.


 

Hauswaldská kaple

Poutní místo přezdívané malé šumavské Lurdy se nacházejí pod Kostelním vrchem, nedaleko obce Srní. V minulosti nabylo významu díky zázračnému uzdravování poutníků zdejším údajně léčivým pramenem. Na oslavu tohoto místa zde byly vybudovány 3 kaple. V roce 1820 byla vystavěna první kaple a začaly se v ní sloužit poutní mše. Pro stále větší oblibu tohoto poutního místa byla roku 1860 postavena kaple druhá – větší. Pro její špatnou stabilitu byla v roce 1902 postavena kaple třetí, ta ale byla v roce 1957 zničena. Do dnešních dnů se zachovaly kamenné základy kaplí.


 

kostel Nejsvětější Trojice

Na tomto místě původně stával dřevěný kostelík z roku 1788. V letech 1804 – 1805 byl zde postaven barokní zděný kostel, zásluhou Císaře Františka I., který posvětil stavbu kostela a uvolnil na ni 5 433 zlatých a 39 krejcarů. Kostel byl vysvěcen o dva roky později, v roce 1807. Součástí kostela bývaly dva zvony o váze 286 a 248 kilogramů které byly v I. světové válce roztaveny. Kostel je jednoduchá jednolodní stavba s hranolovou věží s cibulovitou střechou. Jižní stěna kostela je chráněna šindelem. V kostele se nachází barokní oltář a několik rokokových svícnů.


 

Stůl smíření

Stůl smíření leží na bývalém hřbitově, nyní parkoviště hotelu Srní, nad kostelem Nejsvětější Trojice. Bylo zde pochováno mnoho příbuzných Karla Klostermanna i postav jeho povídek a románů. Stůl smíření je složen ze tří dílů stejné velikosti, které svým propojením tvoří jeden celek. Stůl smíření je symbolem opětovného spojení národností, jejichž letité soužití bylo násilně rozděleno. V okolí Stolu smíření se nachází pomník padlým v 1. světové válce a několik obnovených náhrobků.


 

Vlčí výběh – NC Srní

Návštěvnické centrum Srní naleznete v Dolních Hrádkách u Srní. Výběh s vlky o celkové rozloze cca 3 ha nabízí návštěvníkům možnost pozorování vlků v jejich přirozeném prostředí. Nad výběhem vede 300 metrů dlouhá dřevěná lávka, 3-4 metry nad terénem. Dále areál nabízí naučný okruh věnovaný šelmám, vybraným rostlinám a stromům které se vyskytují na Šumavě.


 

Mravenčí stezka

3 km dlouhá Mravenčí stezka začíná u parkoviště obce Srní. Stezka kombinuje naučné tabule s atrakcemi pro děti i jednoduchými úkoly, které mohou plnit. Zhruba v polovině stezky jsou úseky v blízkosti Hrádeckého potoka nesjízdné s kočárkem…

 

Hradlový most Rechle

Hradlový most se nachází na naučné stezce Vchynickotetovského kanálu.
V Rechli vede přes řeku Vydru unikátní 72 metrů dlouhý dřevěný hradlový most, který je věrnou replikou bývalého historického mostu. Most zachytával plavené dřevo a směroval je do plavebního kanálu.

 

 

Dále také můžete v Srní navštívit

Prodejní výstava v Srní
Klostermannova naučná stezka
Naučná stezka okolo Kostelního vrchu
Zelenohorské chalupy
Pozorování zvěře v oboře Beranky
Dolní a Horní Hrádky