Výlety v Srní

Tipy na výlety v Srní a blízkém okolí

 

Gallery with ID 15 doesn't exist.

NS Srnský okruh a NS Vchynickotetovský kanál


NS Srnský okruh začíná i končí v centru obce Srní a vede po zelené a žluté značce. Z obce Srní po zelené značce dojdeme k rozcestníku Sedlo – akumulační nádrž pro vodní elektrárnu Vydru. V blízkém okolí se nacházejí zbytky zaniklé obce Sedlo. Pokračujeme až k rozcestníku U vodního zámku. Vodní zámek je železobetonová věž obložená dřevem, kde je možné uzavřít přívod vody do vodní elektrárny na Čeňkově pile. U vodního zámku vystoupáme na Sedelský vrch – Klostermannova vyhlídka, kde je možno vidět mnoho krásných výhledů na údolí Otavy. Z vyhlídky pokračujeme dále po Srnském okruhu na parkoviště – Srní Mechov, přejdeme asfaltovou komunikaci a pokračujeme k rozcestníku Plavební kanál, který nás dovede po žluté zpět do Srní. Na rozcestníku Plavební kanál začíná NS Vchynickotetovský kanál. Pokračujeme podél Vtokového objektu po zelené k odbočce směr Hauswaldská kaple, která leží na Naučné stezce Okolo kostelního vrchu. Od kaple se vrátíme zpět k plavebnímu kanálu a pokračujeme po zelené kde míjíme rozcestníky Pod Kostelním vrchem, Hakešická cesta, Rokyta, Schätzův les až se dostaneme na Hradlový most v Rechli.
Gallery with ID 8 doesn't exist.

 

Hauswaldská kaple

Poutní místo přezdívané malé šumavské Lurdy se nacházejí pod Kostelním vrchem, nedaleko obce Srní. V minulosti nabylo významu díky zázračnému uzdravování poutníků zdejším údajně léčivým pramenem. Na oslavu tohoto místa zde byly vybudovány 3 kaple. V roce 1820 byla vystavěna první kaple a začaly se v ní sloužit poutní mše. Pro stále větší oblibu tohoto poutního místa byla roku 1860 postavena kaple druhá – větší. Pro její špatnou stabilitu byla v roce 1902 postavena kaple třetí, ta ale byla v roce 1957 zničena. Do dnešních dnů se zachovaly kamenné základy kaplí.
Gallery with ID 9 doesn't exist.

 

kostel Nejsvětější Trojice

Na tomto místě původně stával dřevěný kostelík z roku 1788. V letech 1804 – 1805 byl zde postaven barokní zděný kostel, zásluhou Císaře Františka I., který posvětil stavbu kostela a uvolnil na ni 5 433 zlatých a 39 krejcarů. Kostel byl vysvěcen o dva roky později, v roce 1807. Součástí kostela bývaly dva zvony o váze 286 a 248 kilogramů které byly v I. světové válce roztaveny. Kostel je jednoduchá jednolodní stavba s hranolovou věží s cibulovitou střechou. Jižní stěna kostela je chráněna šindelem. V kostele se nachází barokní oltář a několik rokokových svícnů.
Gallery with ID 10 doesn't exist.

 

Stůl smíření

Stůl smíření leží na bývalém hřbitově, nyní parkoviště hotelu Srní, nad kostelem Nejsvětější Trojice. Bylo zde pochováno mnoho příbuzných Karla Klostermanna i postav jeho povídek a románů. Stůl smíření je složen ze tří dílů stejné velikosti, které svým propojením tvoří jeden celek. Stůl smíření je symbolem opětovného spojení národností, jejichž letité soužití bylo násilně rozděleno. V okolí Stolu smíření se nachází pomník padlým v 1. světové válce a několik obnovených náhrobků.
Gallery with ID 11 doesn't exist.

 

Vlčí výběh – NC Srní

Návštěvnické centrum Srní naleznete v Dolních Hrádkách u Srní. Výběh s vlky o celkové rozloze cca 3 ha nabízí návštěvníkům možnost pozorování vlků v jejich přirozeném prostředí. Nad výběhem vede 300 metrů dlouhá dřevěná lávka, 3-4 metry nad terénem. Dále areál nabízí naučný okruh věnovaný šelmám, vybraným rostlinám a stromům které se vyskytují na Šumavě.
Gallery with ID 12 doesn't exist.

 

Mravenčí stezka

3 km dlouhá Mravenčí stezka začíná u parkoviště obce Srní. Stezka kombinuje naučné tabule s atrakcemi pro děti i jednoduchými úkoly, které mohou plnit. Zhruba v polovině stezky jsou úseky v blízkosti Hrádeckého potoka nesjízdné s kočárkem…

Gallery with ID 13 doesn't exist.

 

Hradlový most Rechle

Hradlový most se nachází na naučné stezce Vchynickotetovského kanálu.
V Rechli vede přes řeku Vydru unikátní 72 metrů dlouhý dřevěný hradlový most, který je věrnou replikou bývalého historického mostu. Most zachytával plavené dřevo a směroval je do plavebního kanálu.

 

Gallery with ID 14 doesn't exist.

 

Dále také můžete v Srní navštívit

Prodejní výstava v Srní
Klostermannova naučná stezka
Naučná stezka okolo Kostelního vrchu
Zelenohorské chalupy
Pozorování zvěře v oboře Beranky
Dolní a Horní Hrádky